رهبری و دولت نهم


کم کم به انتخابات ریاست جمهوری نزدیک می شویم و خیلی از گروهها و ائتلاف ها وارد فاز جدید رقابتی میشوند و اغلب بعضی از این گروهها برای پیشبرد اهداف خود و تبلیغات نامزد انتخاباتی مورد نظر خود دست به هر اقدامی میزنند .
از امروز شروع میکنیم تا در مورد برخی از این تبلیغات و صحبتهایی که خلاف واقع هستند و عده ای با بیان آن قصد تخریب دیگران و بالا بردن خود ، نزد افکار عمومی را دارند بحث میکنیم و قضاوت را به شما هموطنان آگاه و حماسه ساز میسپاریم :
تقریباً از اوایل آغاز به کار دولت نهم و به خصوص در ماههای اخیر شاهد آن بودیم که دولت و حامیان دولت نهم مدعی این امر هستند که رهبری ، دولت نهم را برتر از دولت های پیشین می داند و ایشان در سخننانش از تعریف و تمجید آنها دریغ نمیکنند و این امر در قبال دولت های پیشین رخ نداده و نشانه ی رضایت رهبری از دولت نهم دارد و رهبری در انتخابات دهم از احمدی نژاد حمایت خواهد کرد . آنها همچنین مدعی این امر هستند که در این باره هیچ تردیدی نیز وجود ندارد.
آیا این ادعا حقیقت دارد ؟
یا تنها یک تحلیل اشتباه از رفتار رهبری می باشد؟
اکنون در ذیل به تحلیل این ادعا می پردازیم :

در ادامه سخنان فوق لازم به اشاره است که  که در این بین برخی از حامیان دولت و رسانه های بیگانه تفسیری مشترک از حمایت های رهبری دارند و به عقیده آنها این حمایت ها به مفهوم حمایت از تداوم ریاست جمهوری احمدی نژاد است .
اما واقعیت این است که حمایت های رهبری از دولت های پیشین نیز صورت گرفته اما به دلیل حمایت بی چون و چرای رسانه های گروهی از دولت و استفاده تبلیغاتی دولت مذکور ، پررنگ تر دیده میشود .
اکنون میپردازیم به سخنان و حمایت های رهبری در مورد دولت های پیشین تا مشاهده کنیم آیا این حمایت ها صرفاً از دولت نهم بوده یا ...؟
برای این امر بهتر است از دولت اصلاحات و شخص سید محمد خاتمی شروع کنیم که اساساً دولتی اصولگرا نبوده است .اما با این حال حمایت رهبری از این دولت غیر اصولگرا حاوی نکاتی است که در ادامه به آنها اشاره میشود .
سید علی خامنه ای در تاریخ 12/05/76 در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری انتخابات دوم خرداد را انتخاباتی بسیار خوب ، خوش عاقبت و همراه با خرسندی عمومی مردم ارزیابی کردند و روز تنفیذ حکم را روز مبارکی برای مردم ایران خواندند.
ایشان همچنین در تاریخ 2/6/76 با تشکر و قدر دانی از زحمات و خدمات آقای هاشمی رفسنجانی و دولت ایشان ، این زحمات را "حسنه جاوید" خواندند و افزودند : "بحمدالله اکنون احساس می کنم این خلاء با حضور دولت جدید پر شده است."
در سخنان ایشان میتوان به کلمه "حسنه جاوید"  در وصف دولت آقایان هاشمی و خاتمی اشاره کرد که این لفظ توسط رهبری در مورد دولت های دیگر به کار نبرده اند.
ایشان در تاریخ 2/6/77 از زحمات زیاد دولت خاتمی در مدت کوتاه تشکیل آن تقدیر کردند و همچنین در این دیدار ضمن ابراز خرسندی از «طرح ساماندهی اققتصادی» دولت اصلاحات فرمودند: « وجود نظرات مختلف در ارتباط با این طرح ایرادی ندارد اما همه موظف به همکاری هستند تا این کار انجام شود و آنچه که در این مجموعه به صورت سیاستها اعلام شده تحقق پیدا کند. »
ملاحظه می شود که رهبری در مورد طرح مذکور نیز بر همکاری همه تا تحقق سیاستهای اعلام شده تاکید کرده اند.
رهبر انقلاب در تاریخ 2/6/78 دولت خاتمی را  دولتی فعال و کوشنده برشمردند. ایشان در این دیدار نیز اطلاع رسانی بیشتر « فعالیتها و خدمات مفید و فراوان دولت» را برای مردم ضروری برشمردند.
همان طور که ملاحظه می کنید رهبری ، درباره دولت خاتمی نیز بر اطلاع رسانی بیشتر از فعالیت های دولت تاکید کرده اند. اما همین تاکید در دوران دولت نهم ، توسط حامیان دولت به گونه ای دیگر تعبیر شد و از اینگونه سخنان رهبری ، به ناحق استفاده تبلیغاتی فراوانی به سود احمدی نژاد صورت گرفت.
رهبری همچنین با تاکید بر لزوم محوریت کامل رئیس جمهوری در تمامی فعالیتهای دولت افزودند: « الحمدالله آقای خاتمی رئیس جمهور محترم و عزیز ، توان و دیگر شرایط لازم را برای مسئولیت عظیم دارا هستند و تمامی بخشهای دولت باید با فرماندهی ایشان فعالیت و حرکت کنند. »
حال می پردازیم به مقایسه ی جالب توجه واکنش رهبری در مورد " طرح ساماندهی اقتصادی " با " طرح تحول اقتصادی " ، که به نتیجه قابل توجهی دست خواهیم یافت.
ایشان با یادآوری تلاش ها و زحماتی که دولت خاتمی برای تدوین طرح ساماندهی اقتصادی متقبل شده است ،  افزودند: « این طرح بزرگ و عظیم که امیدهایی در مردم ایجاد کرد ، باید در عمل به طور جدی دنبال شود تا برنامه هایی که دولت برای حل مشکلات اقتصادی تدارک دیده آثار خود را آشکار سازد. »
حمایت های رهبری از طرح اقتصادی آقای خاتمی در حالی بود که در حال حاضر اساساً رهبری حمایتی به چنین صراحت از طرح تحول اقتصادی نکردند و حتی فرمودند که دولت از شتابزدگی  در این مورد جداً خودداری کند و با نخبگان در این باره مشورت کند.
رهبر انقلاب همچنین در تاریخ 12/5/80 در حکم تنفیذ دور دوم ریاست جمهوری جناب آقای خاتمی نوشتند: «با سپاس خداوند متعال و ضمن تبریک به ملت عزیز و با معرفت به مراتب شایستگی اندیشمند فرزانه جناب آقای حجه الاسلام آقای حاج سید محمد خاتمی دامت معالیه ، رای ملت را تنفیذ و ایشان را به ریاست جمهوری اسلامی ایران منصوب می کنم. »
ایشان در این حکم « رای اکثریت قاطع و شورانگیز ملت به شخصیت انقلابی و فرزانه و منتسب به بیت سیادت و علم و تقوا ، آقای خاتمی را نشان دهنده پایبندی ملت به دین و اخلاق و معنویت و روحانیت خواندند. »
در بالا واژگانی چون " اندیشمند فرزانه " ، " شخصیت انقلابی " و ... در حالی درباره آقای خاتمی از سوی رهبری به کار برده شده است که اساساً چنین واژگانی را هرگز در مورد آقای احمدی نژاد به کار نبرده اند. آنچه رهبری درباره احمدی نژاد تاکید دارند ، احیای ادبیات انقلابی توسط وی هست.
اما شاید یکی از جالب ترین و بی سابقه ترین تقدیر ها و حمایت ها را بتوان سخنرانی رهبری در تاریخ 10/5/84 یعنی آخرین دیدار وی با اعضای دولت خاتمی نسبت داد :
« اساس این جلسه برای این است که من از خواهران و برادران عزیز قلباً تشکر کنم و به خاطر خدمتتان و زحمت هایی که کشیدید و تلاش هایی که انجام دادید ، چه از شخص جناب آقای خاتمی و چه از شما دوستان ، صمیمانه سپاس گزاری کنم. »
«... من به سهم خودم از شما تشکر میکنم . در سالهایگذشته من شاهد تلاش پر حجم و جدی جناب آقای خاتمی و شما برادران و خواهران در همه زمینه ها بودم ؛ این چیزی است که ما باید آن را نعمت بزرگی از نعم الهی بدانیم.شما در این مدت کار سخت و تلاش متراکمی را انجام دادید و بحمدالله به توفیقات زیادی هم رسیدید. امروز هم در زمینه صنعت ، هم در زمینه هم در زمینه کشاورزی ، هم در زمینه علم و فناوری هم در زمینه های گوناگون خدمات ، ما پیشرفت های بسیار چشمگیر و زیادی داریم ؛ اینها برای این کشور و این ملت ماند و از حافظه ی این ملت زدوده نخواهد شد. »
«... لازم است از آقای خاتمی هم صمیمانه تشکر کنم. این را به شما دوستان بگویم . به خود ایشان هم شاید بارها گفته ام ؛ در طول هشت سالی که ما با ایشان به طور مستمر و مداوم در ارتباط بودیم ،رفاقت و صمیمیت ما با ایشان روزافزون بوده ؛ خدا را شکر . الان پیوند عاطفی و محبت آمیزی که بین بنده و آقای خاتمی هست ، از آنچه در هشت سال پیش بوده به مراتب مستحکم تر است ، و این ناشی از خصوصیاتی است که من در ایشان حس کردم .  تدوین و نجابت و پایبندی و روحیه نجیب ذاتی ایشانواقعاً جزو امتیازات و خصال برجسته در ایشان است. ایشان در این مدت تلاش متراکمی انجام دادند ؛ ما شاهد بودیم و می دیدیم . در مقاطع زمانی مختلف کشور و دولت و مسؤولان با حوادثی مواجهه شدند ، و ایشان در یکی از حساس ترین مراکز این مواجهه قرار داشتند و صبر و تحمل کردند ؛ ان شائ الله خدای متعال اجر این صبر و تحمل را خواهد داد. »
« ... از تجربه و توان شماها باید استفاده شود . مسؤولان و کسانی که مأموریت هایی بر عهده می گیرند ، باید از محصول کار و نظارت شما بهره ببرند و استفاده کنند . »
«... من همیشه در این مدت شماها را دعا کرده ام . آقای خاتمی را در هر شبانه روز حداقل یک بار دعا کردم ؛ یعنی در تمام این مدت شاید هیچ شبانه روزی نبوده که من شخص ایشان را دعا نکنم . بقیه مسؤولان و دیگران را هم همیشه دعا کرده ام و باز هم دعا خواهم کرد... »
آری ؛ این بود حمایتهای رهبری از دولتهای پیشین . حال ، آیا هیچ آدم منصفی خواهد گفت که تنها دولت نهم مورد قبول رهبری بوده ؟ آیا با این اوصاف جای دفاع برای کسانی که این ادعا را کرده اند باقی خواهد ماند ؟ البته با چیزی که ما تا کنون از این دولت دیدیم ؛ باید گفت: آری . این دولت همواره از بی اساس ترین کارهایش و مسائلی که آبروی ملت ایران را زیر سؤال برده ؛ از کردان گرفته تا حضور بی دلیل و تحقیر آمیزشان در اجلاس سران عرب ، دفاع کرده و هیچ عیبی را بر خود نمیپذیرد.
با این حال دلایلی دیگر را بر دروغ بودن این ادعا و ثابت کردن عکس این قضیه برای شما هموطنان آشکار خواهیم ساخت تا حق و حقیقت این ماجرا را دریابید.
ما بر این باوریم ، رهبری بر طبق اصول خود همواره از دولتهای حاکم در دو دهه گذشته حمایت کرده اند و این حمایت معطوف به دولت نهم نمیباشد .
این ادعای ما را میتوان در سخنان رهبر انقلاب در دیدار نهایی ایشان با دولت آقای هاشمی رفسنجانی دریافت که پس از تقدیر و تشکرهای فراوان میفرمایند : «اینجانب با وجودی که در مواردی، بخشی از مجموعه برنامه دولت را هم قبول نداشتم ، خود را موظف میدانستم از دولت با ایمانی که حقیقتاً دارای حس خدمتگزاری و دلسوزی نسبت به مردم بوده است، حمایت کنم. »  اکنون ملاحظه میکنیم که رهبری حتی از دولتی هم که بخشی از سیاست هایشان را قبول نداشته بی سابقه ترین حمایتها را انجام داده است.
پس طبیعی است که ایشان از دولت احمدی نژاد حمایت کنند ، حتی اگر به طور طبیعی به سیاست هایشان نقدی هم داشته باشند. ایشان توصیه جالبی به محمود احمدی نژاد در مراسم تنفیذ حکم ریاست جمهوری در مورد نقد پذیری داشتند: «نباید هوا و هوس های خودمان را به اشتباه به جای آرمان بگذاریم و خود را توجیه کنیم. به انتقاد ها و عیوبی که برای ما می شمارند ، گوش فرا دهیم و خود را اصلاح کنیم تا وقتی که با خدای متعال ملاقات می کنیم ، بتوانیم عذر تقصیر داشته باشیم.»
در مورد مسائل فوق مفصل بحث شد ؛ حال میپردازیم به اشکلاتی از دولت نهم که آن را به رهبری تحمیل کردند.
حال در این بین به دو مورد می پردازیم تا ملاحظه کنیم دولتی که باید سپر بلای رهبری باشد ، چگونه رهبری را سپر بلای خود کرده است :
_ وقتی رئیس جمهور دستور ورود زنان به ورزشگاه ها را صادر کرد . بسیاری از مراجع تقلید و علما به مخالفت با این دستور پرداختند . اما دولت که گویی کسب محبوبیت میان زنان را دنبال می کرد به شدت در این باره ایستادگی کرد و سرانجام سخنگوی دولت اعلام کرد : " به توصیه  رهبری این بخشنامه رئیس جمهور لغو شده است !
اساساً چرا وقتی دولت پس گرفتن دستور رئیس جمهور ممکن است در میان زنان واکنش منفی داشته باشد به دستور رهبری اشاره کرد؟ اگر واقعاً دوست دار رهبری بودند ، چرا اعلام نکردند به خاطر اعتراض علما از دستور خود عقب نشینی میکند؟
_ یکی از بی سابقه ترین رخدادهای سیاسی کشور در ماجرای وزارت کشور علی کردان بوجود آمد . در این ماجرا ، مدرک تحصیلی وزیر کشور تبدیل به سوژه طنز افکار عمومی شد .
در این مورد باز هم آقای رئیس جمهور پشت تریبون مجلس از جایگاه رهبری هزینه کرد و خواست که به نمایندگان بقبولاند که رهبری کردان را تائید کرده است.
در دهها مورد دیگر نیز این اتفاق افتاده که در وقتی دیگر به آنها می پردازیم.


حال خود جواب دو سؤال اول را بدهید :
آیا این ادعا حقیقت دارد که رهبری دولت نهم را حمایت میکند ؟
یا تنها یک تحلیل اشتباه از رفتار رهبری می باشد که صرفاً جهت تبلیغات ناحق از سوی حامیان دولت ارائه میگردد؟
با نظرات ، انتقادات و پیشنهادات خود ، در این بحث شرکت کنید.