دومین همایش موج سوم


دومین همایش موج سوم (گردهمایی حامیان سیدمحمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری) به ميزباني «پويش (كمپين) دعوت از خاتمي» كه یکشنبه 11 اسفندماه 1387 از ساعت 15 الی 18 در مجتمع فرهنگی ورزشی «اریکه ایرانیان» برگزار شد، مورد استقبال گسترده نخبگان سياسي و فرهنگي قرار گرفت. 


دومین همایش موج سوم (گردهمایی حامیان سیدمحمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری) به ميزباني «پويش (كمپين) دعوت از خاتمي» كه یکشنبه 11 اسفندماه 1387 از ساعت 15 الی 18 در مجتمع فرهنگی ورزشی «اریکه ایرانیان» برگزار شد، مورد استقبال گسترده نخبگان سياسي و فرهنگي قرار گرفت.
به گزارش «موج سوم»، به رغم دوري مكان برگزاري همايش از مركز شهر، چندین هزار نفر از نخبگان و دانشوران و فعالان سياسي و فرهنگي،‌ پویشگران «موج سوم» و جوانان حامي خاتمي در اين گردهمايي شركت كردند و 15 تن از نخبگان حوزه‌هاي فرهنگي، هنري، ديني، اجتماعي و سياسي و نخبگان حامي نامزدي خاتمي به نمايندگي از اقشار و گروه‌هاي متنوع به طرح دلایل خود برای حمایت از سیدمحمد خاتمی در انتخابات رياست جمهوري پيش رو پرداختند. گفتنی است علی‌رغم تبلیغات محدود این همایش‌، صدها نفر از پویشگران و علاقمندان حضور در این گردهمایی از ساعت‌ها قبل از آغاز برنامه در مجتمع اریکه ایرانیان حاضر شده‌بودند و پیش از آغاز برنامه ظرفیت سالن بزرگ اریکه ایرانیان تکمیل شده بود و صدها نفر از حضار امکان ورود به سالن را نیافتند.

حسام‌الدین سراج (خواننده برجسته موسیقی سنتی)، هما روستا (بازیگر سینما و تلویزیون)، دکتر ضیاء موحد (شاعر و فیلسوف)، دکتر یوسف اباذری (جامعه‌شناس)، دکتر سعید رضوی‌فقیه (دبیر سیاسی اسبق دفتر تحکیم و دبیر تشکیلات سابق اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا)، لیلی رشیدی (بازیگر سینما و تلویزیون)، دکتر شاپور اعتماد (عضو انجمن حکمت و فلسفه)، دکتر اردشیر امیرارجمند (رئیس سابق کرسی حقوق بشر یونسکو در ایران)، دکتر جلال جلالی‌زاده (فعال سیاسی کرد و اهل تسنن)، علیرضا رحیمی (جانباز و آزاده)، مجید انصاری (عضو سابق مجلس خبرگان و رئيس كمسيون برنامه و بودجه مجلش ششم و عضو مجمع تشخيص مصلحت)، شهاب طباطبایی (رئیس ستاد 88)، محمدجواد غلامرضا کاشی (استاد علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی)، زهرا شجاعی (دبیرکل مجمع زنان اصلاح‌طلب)، مصطفی طلوعی (دبیر همایش و عضو هسته مرکزی پویش حمایت از خاتمی) و صباغی (برادر شهیدان صباغی) از جمله سخنرانان اين همایش بودند.
کمال تبریزی، فرهاد آییش، محسن آرمین، جواد مظفر و عبدالله رمضان‌زاده که برای ایراد سخنرانی در همایش حاضر شده‌بودند نیز به دلیل ضیق وقت به اعلام حمایت خود از خاتمی اکتقا کردند و به سخنرانی نپرداختند. هادی ساعی، حسین پاکدل، احمدرضا درویش، آیت‌الله موسوی تبریزی و آيت‌الله موسوي بجنوردي نيز ضمن اعلام حمایت خود از سیدمحمد خاتمی به دليل سفر يا كسالت امكان سخنرانی در این برنامه را نيافتند. تعداد زيادي از اعضاي ارشد شوراي مركزي جبهه مشاركت، سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي، نهضت آزادي ايران، شوراي فعالان ملي‌-مذهبي، مجمع روحانيون مبارز و حزب كارگزاران سازندگي و نخبگان فرهنگي و دانشگاهي نيز در اين همايش حضور داشتند.
در قسمت‌هاي مختلف برنامه نيز 5 كليپ و نماهنگ (نماهنگ ترانه‌های «روز پیروزی خورشید»، «خاتم انگشتر ايران» و «حماسه» و دو کلیپ درباره «مبارزات مدنی ایرانیان از زمان مشروطه» و «اعلام نامزدی سیدمحمد خاتمی») به نمايش درآمدند و مورد استقبال حضار در سالن واقع شدند. در حاشيه برنامه نيز با تعدادي از نخبگان حاضر در همايش مصاحبه‌هاي ويژه ويديويي و مكتوب صورت گرفت که از طریق سایت «موج سوم» منتشر خواهند شد. پیام سیدمحمد خاتمی به این همایش نیز در انتهای برنامه قرائت شد.
خاتمي: بهره پویش شما از آن همه کسانی است که به اسلام و ایران دل بسته‌اند
رييس جمهور سابق كشورمان با ارسال پیامی به دومین همایش موج سوم به میزبانی «پویش حمایت از خاتمی» تاكيد كرد: همواره خود را رهین عنایت یکایک جوانان عزیز، نخبگان جامعه و آحاد ملت بزرگوار ایران دانسته و می‌دانم.
به گزارش «موج سوم» متن كامل پيام حجت‌الاسلام والمسلمين سيدمحمد خاتمي به دومین همایش «موج سوم» كه در مجتمع فرهنگی ورزشی «اریکه ایرانیان» در حال برگزاري است، بدين شرح است:
دوستان عزیز و باانگیزه و انگیزه‌بخش پویش؛
هر کس صفا و تحرک و پشتکار شما برای تحول فضای مشارکت سیاسی کشور و ترغیب شهروندان ایرانی به اعمال حق حاکمیت بر سرنوشت خویش را می بیند، بر این شور و شعور بی‌شائبه آفرین می‌گوید.
اگرچه خود را شایسته این همه لطف شما عزیزان و سخنرانان و میهمانان ارجمند این همایش نمی‌بینم، اما همواره خود را رهین عنایت یکایک جوانان عزیز، نخبگان جامعه و آحاد ملت بزرگوار ایران دانسته و می‌دانم.
بهره پویش شما که بخشی از تلاش‌ها و تجارب جامعه ما برای سربلندی ایران و ایرانی و پایدار شدن مردم‌سالاری سازگار با دین است از آن همه کسانی است که به اسلام و ایران دل بسته‌اند.
از خداوند متعال می‌خواهم که قابلیت و توفیق برخورداری از این همه توجه و حسن ظن شما را بیابم.

سیّدمحمّد خاتمی
11/12/87

لیلی رشیدی: آقای خاتمی این بار به شما قول می‌دهیم صبر داشته باشیم
لیلی رشیدی در همایش موج سوم خطاب به خاتمی گفت:«آقای خاتمی این بار به شما قول می‌دهیم صبر داشته باشیم تا شما بتوانید برنامه اصلاحی خود را انجام دهید.»
به گزارش پایگاه خبری یاری، این بازیگر سینما و تئاتر اظهار داشت:«آقای خاتمی گفتید كه اهل یزد هستید و آسمانی پرستاره و امروز ما می‌گوییم كه آسمان شهر ما مدتی است كه بی‌ستاره است و ما بی‌صبرانه منتظر حضور شما هستیم.»
انصاری در دومین همایش موج‌سوم: پاسخ بی‌ادبی به خاتمی، بی‌ادبی نخواهد بود
مجید انصاری از اعضای ارشد مجمع روحانیون تشكلی كه خاتمی رئیس شورای مركزی آن است به عنوان اولین سخنران دومین همایش موج‌سوم به جایگاه دعوت شد و با جمله «بالاخره جناب آقای خاتمی آمد» سخنان خود را آغاز كرد.
به گزارش ایلنا، این عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام ابتدا از دوستداران خاتمی، ایرانیان سرفراز و همچنین به گفته وی به عنوان یك روحانی از زمان روحانیت نواندیش و از طرف مجمع روحانیون مبارز و همچنین از طرف خانواده شهدا و ایثارگران از حضور خاتمی در انتخابات تشكر و قدردانی كرد.
انصاری با بیان اینكه «خاتمی با برنامه نو می‌آید و برای اجرایی شدن این برنامه از مدت‌ها قبل كمیته‌های چندگانه تخصصی را از نخبگان برجسته تشكیل داده است» گفت:«خاتمی با كمك این افراد نخبه برنامه‌هایی را در عرصه سیاست داخلی، بین‌الملل، اقتصاد، فرهنگ، آموزش‌وپرورش تدوین كرده كه به زودی این برنامه را ادامه خواهد داد.»
دبیر اجرایی مجمع روحانیون مبارز 8 سال مدیریت اصلاحات و سی سال مدیریت در كشور را توشه راه خاتمی در برنامه‌های خود دانست و این برنامه‌ها را كاملا عملیاتی و برای آینده‌ای نو و سرفرازی كشور اعلام كرد.
به گفته انصاری خاتمی از جریان اصلاحات فاقد رسانه‌های كافی هستند و در همین خصوص با اظهار گلایه از برخی رسانه‌ها گفت:«متاسفانه رسانه‌های دولتی كه با پول بیت‌المال اداره می‌شوند هم بی‌مهر هستند و تمام كسانی‌كه مایلند خاتمی پیروز انتخابات شود خود برای او یك رسانه شوند.»
عضو شورای مركزی مجمع روحانیون مبارز در ادامه تصریح كرد:« انشاء‌الله موجی كه در این همایش ایجاد شده به یك موج عظیم‌تر در سراسر كشور تبدیل شود.»
انصاری خاتمی را تبلور فرهنگ، اندیشمندی، متانت، بزرگ‌منشی و دارای اخلاق اسلامی و انسانی دانست و از خاتمی به عنوان كسی در تراز ایران اسلامی یاد كرد.
وی به اعضای ستادهای خاتمی توصیه كرد كه این ستادها باید به مانند خاتمی مظهر متانت و عقلانیت باشند.
انصاری با تاکید بر ایستادگی با جدیت در مقابل جریانی كه در صدد نوعی فضای كاذب در جامعه است،گفت:«قلم‌هایی كه با بی‌ادبی خاتمی را مورد هجمه قرار می‌دهند بدانند پاسخ آن بی‌ادبی، بی‌ادبی نخواهد بود و دوستداران اصلاحات باید هوشیار باشند زیرا عده‌ای در تلاشند كه اصلاحات را دچار مسائل حاشیه‌ای كنند و ما در این دام نخواهیم افتاد.»
وی خطاب به مخالفان خاتمی گفت:«كسانی كه هنوز خاتمی به میدان نیامده فحش و ناسزا را سرلوحه كار خود قرار دادند می‌گویم كه"حرز خود می‌بری و رحمت ما می‌پنداری" و اگر خاتمی قرار بود از چشم مردم بیفتد باید در همان سال‌های دشوار اصلاحات این اتفاق می‌افتاد.»
انصاری با توصیه به مخالفان جریان اصلاحات گفت:«من برادرانه نصیحت می‌كنم كه این دوستان رقابت صحیح را سرلوحه كار خود قرار دهند و نگذارند صحنه انتخابات صحنه نزاع و آلوده به برخی تهمت‌ها شود.»
وی خاطرنشان كرد:«به رسانه‌هایی كه به نوعی به حاكمیت و نظام وابسته هستند می‌گویم كاری نكنند كه خدایی نكرده عملكرد آن‌ها به پای نظام و مقامات نظام نوشته شود. چرا همه همت خود را مصروف اختلاف و تفرقه‌اندازی می‌كنید؟ آیا ادعای حمایت از رهبری باید به این گونه باشد؟»

جلالی زاده : با آمدن خاتمی کار تازه آغاز شده است
جمهوریت: جلال جلالی زاده نماینده سنندج در مجلس ششم در جمع حامیان خاتمی گفت: بر خلاف کسانی که می گویند با اعلام حضور خاتمی کار تمام شده است به نظر من کار تازه آغاز شده و برای پیروزی ایشان در انتخابات ریاست جمهوری باید طرحی نو در انداخت.
جلالی زاده در دومین همایش پویش حمایت از خاتمی(موج سوم) با بیان این مطلب اظهار داشت: خاتمی و مشاوران وی باید درک کنند که صرفا با شعارهای جذاب درباره احترام به اقوام و مذاهب نمی توانند گروه های متنوع قومی و مذهبی ایران را به جوش و خروش درآوردند و به دست آوردن اقبال این گروه ها نیازمند داشتن برنامه های جدید برای کسب اعتماد آنهاست.
جلالی زاده با اشاره به این که سنی ها و کردها از تبعیض رنج می برند گفت: ما متاسفانه اقلیت هستیم و گاها مورد تبعیض قرار می گیریم و امیدواریم که با پیروزی خاتمی مقداری از مشکلات حل شود.
وی در همین راستا خواهان افزایش نقش سنی ها در دولت احتمالی خاتمی شد و اظهار داشت : تبعیضی که اکنون حاکم است، سمی مهلک برای توسعه کشور به شمار می رود و امیدواریم که با روی کار آمدن مجدد خاتمی و پرهیز از اشتباهات گذشته ، راهی تازه برای کاهش تبعیض ها به وجود آید.

امیرارجمند: انتظار زیادی از خاتمی نداریم
جمهوریت: اردشیر امیرارجمند مسوول سابق كرسى حقوق بشر، صلح و دموكراسى یونسكو در ایران در جمع حامیان خاتمی گفت: ما انتظارهای ایده آلیستی از خاتمی نداریم و امیداواریم که او در صورت پیروزی بتواند حداقل ها را برآورده کند.
امیر ارجمند که در دومین همایش پویش حامیان خاتمی(موج سوم) سخنرانی می کرد با بیان این مطلب تصریح کرد: از خاتمی انتظار نداریم که کشور را به یک ابرقدرت تبدیل کند بلکه می خواهیم او در تعامل با دیگر کشورها، ایران را به یک قدرت منطقه ای تبدیل کند.
وی ادامه داد: از خاتمی انتظار داریم در صورت پیروزی اجازه برخورد با دانشجویان را ندهد، اجازه سوءاستفاده از خون شهدا و قراردادن دانشجویان مقابل ارزش ها را ندهد و اجازه ندهد که خصوصی سازی به معنای واگذاری رانتی سرمایه های دولتی انجام گیرد.
امیرارجمند اظهار داشت: از خاتمی انتظار داریم که حداقل ابزار و امکانات را برای زندگی جوانان فراهم کند تا شاهد آمار ٤ هزار خودکشی در سال نباشیم.

یوسف اباذری: خاتمی از جنس گاندی و ماندلا است
جمهوریت: دکتر یوسف اباذری استاد دانشگاه تهران در دومین همایش پویش حامیان خاتمی( موج سوم) گفت: قرن ٢٠ قرن دولت های مقتدر بوده است و دولت هایی مانند دولت رضاشاه ادعا کرده اند که با ملت ها یکی هستند اما در ایران زمانی که انقلاب اتفاق افتاد، تز دولت مقتدر هم زیر سوال رفت.
اباذری ادامه داد: ریاست جمهوری مدل تازه ای در برابر ایده دولت مقتدر بود. او کارها را به مردم محول کرد و بر خلاف دولتمردان سابق که سعی می کردند در اثبات ادعای یکی بودن دولت و مردم به تمجید صرف از توده ها بپردازند، گاهی نیز زبان به انتقاد از مردم گشود و در عوض مردم نیز از وی انتقاد می کردند.
وی در پایان گفت: خاتمی را باید از جنس آدم هایی مانند گاندی و ماندلا دانست که به مردم پیام دادند می توانند زندگی کنند، کار کنند و نفس بکشند.

دکترضیا موحد : سیاست های دولت خاتمی مصداق حق بود

جمهوریت: دکتر ضیا موحد استاد دانشگاه در جمع حامیان خاتمی گفت : گرچه شناخت حق از باطل کار ساده ای نیست ولی می توان حق را از مصادیق آن شناخت و حفظ آبروی ممکلت در داخل و تنش زدایی در خارج، پرهیز از سیاه و سپیدبینی و خودی و غیرخودی و دروغ نگفتن به مردم از مصادیق حق است.
موحد که در دومین همایش پویش حامیان خاتمی (موج سوم) سخن می گفت با بیان این مطلب تصریح کرد: حق آن است که رای مردم را نخریم، به آنها دروغ نگوییم، با ترساندن مردم بر آنها حکومت نکنیم و مهم تر از همه این که صدا و رای مردم را به قانون ترجمه کرده و بر اساس آن نیز رفتار کنیم.
وی همچنین با حمایت از محمد خاتمی گفت : در دوران خاتمی، ملت ایران به عنوان ملتی آبرومند جایگاه مناسبی در عرصه بین المللی پیدا کرده بود و در داخل نیز به مخالفان احترام گذاشته می شود و از خط کشی های خودی و غیرخودی پرهیز می شد.

رضوی فقیه: ارزش خاتمی به کارهای نکرده است
جمهوریت: سعید رضوی فقیه دبیر سابق تشکیلات دانشجویان مسلمان ایران اروپا در جمع حامیان خاتمی گفت: ملت ایران برای برچیده شدن بساط سلطنت مطلقه موروثی انقلاب کرد و سخنرانی ١٢ بهمن ١٣٥٧بیانیه ای تحلیلی برای ابطال سلطنت و احیای جمهوریت بود.
رضوی فقیه در دومین همایش پویش حامیان خاتمی (موج سوم) با اشاره به برخی جملات بنیانگذار انقلاب مانند"میزان رای ملت است" و " مجلس در رای امور است" تصریح کرد: هدف اصلی در انقلاب این بود که دیگر شاه سلطان حسین ها به قدرت نرسند و دستاوردهای شاه اسماعیل را بر باد ندهند.
رضوی فقیه در ادامه به دفاع از محمد خاتمی پرداخت و گفت : " به عنوان یک هوادار منتقد خاتمی به دستاوردهای دولت وی ارج می گذارم و کارهایی مانند پاکسازی وزارت اطلاعات ار عناصر نامطلوب و احیای شوراها را برای توسعه سیاسی در کشور بسیارتاثیر گذار می دانم با این حال معتقدم که ارزش خاتمی به خاطر کارهایی است که حاضر به انجام آن نشد."
وی در توضیح این بخش از سخنان خود گفت: "خاتمی وزیر متقلب در کابینه منصوب نکرد و هیچ یک از وزیران او درآمد ١٦٠ میلیادری نداشتند و خودش نیز حاضر نشد صندوق ذخیره ارزی را خالی کند. "
رضوی فقیه در پایان نیزگفت: " رای من به خاتمی به خاطر کارهایی است که وی نکرد و آبروی کشور را به خطر نینداخت."

غلامرضا کاشی : خاتمی زمینه بروز خردهای متکثر را فراهم کرد
جمهوریت : غلامرضاکاشی ، استادیار دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه علامه طباطبایی در تجمع حامیان سید محمد خاتمی گفت: خاتمی قطع نظر از شخصیت و اخلاق فردی در موقعیتی بی بدیل نشسته است و همین امر وی را به حضور در صحنه انتخابات وادار کرده است.
کاشی که در دومین همایش حامیان خاتمی ( موج سوم) سخن می گفت با بیان این مطلب تصریح کرد: خاتمی تنها کسی است که می تواند تفاوتی معنادار در این انتخابات ایجاد کند و در صورتی که وی حضور پیدا نمی کرد، آزادی انتخاب هم بی معنی می شد.
وی در بیان دلایلش برای حمایت از خاتمی اظهار داشت: امکان گشودگی فضای اجتماعی و فرهنگی و تقویت خرد جمعی در دوران خاتمی به وجود آمد و اگر دیگران با چهره ای عبوس از خرد خود سخن می گویند، خاتمی کاری کرد که زمینه بروز خردهای متکثر در عرصه عمومی فراهم شود.
وی در پایان با بار دیگر به دلایل اخلاقی در حمایت از خاتمی اشاره کرد و گفت: گوهرهایی که به یک کنش وجاهت اخلاقی می بخشد باعث می شود که پیروزی یا عدم پیروزی در انتخابات به مساله ای فرعی تبدیل شود.
حاشیه هایی از دومین همایش پویش حمایت از خاتمی
جمهوریت: مراسم به دلیل استقبال جمیعت با ٤٥ دقیقه تاخیر برگزار شد و ازدحام به حدی بود که ده ها نفر ناچار شدند به صورت ایستاده مراسم را دنبال کنند، با این حال تعداد زیادی همچنان پشت درهای ورودی سالن ماندند و همین امر موجب بروز بی نظمی هایی طول جریان برگزاری مراسم شد.مسولان برنامه در نهایت ناچار شدند بخشی از سن را نیز به حاضران اختصاص دهند.
- محسن یحیوی مجری سابق تلویزیون اجرای برنامه را بر عهده داشت .
- در دقایق ابتدایی مراسم تعدادی از دانشجویان پلی تکنیک تصاویر دانشجویان بازداشتی این دانشگاه را بالا بردند.آنها همچنین پلاکاردهایی در دست داشتند که روی آن نوشته شده بود"آقای خاتمی موضع شما چیست؟بازداشت ٧٠ دانشجو در یک روز".دانشجویان پلی تکنیک علاوه بر این چندین بار شعار " دانشجوی زندانی آزاد باید گردد" را سردادند.لحظاتی بعد انتظامات سالن از دانشجویان پلی تکنیک خواستند پلاکاردهای خود را پایین بیاورند.
- حامیان خاتمی بارها در طول مراسم شعارهایی در حمایت از وی سر دادند. برخی شعارها به شرح زیر بود:
"خاتمی خاتمی خدا نگه دار تو،قلب تمام ملت صندوق آرای تو
"خاتمی قهرمان،برای حفظ ایران،امید ملت بمان"
"خاتمی پاینده،رییس جمهور آینده"
حامیان خاتمی همچنین سروده هایی مانند "یار دبستانی"،"ای ایران" و همراه شو عزیر" را در طول مراسم خواندند.
- شعر دختر خردسالی به نام صبا یاوری که در آن با زبانی کودکانه از خاتمی تمجید شده بود مورد استقبال شدید حاضران قرار گرفت.
- چندین کلیپ در طول مراسم برگزار شد که در آنها تصاویری از تاریخ معاصر ایران کنار یکدیگر مونتاز شده بود.در بخشی از این کلیپ مراسم اعلام حضور محمد خاتمی در انتخابات ریاست جمهوری سال ١٣٨٠ و سال ١٣٨٧ پخش شد که با تشویق شدید حاضران همراه بود.
- پس از پایان مراسم سی دی های همایش پیشین پویش دعوت از خاتمی در اختیار حاضران قرار گرفت و از آنها خواسته شد در صورت تمایل با پرداخت وجه،مدیران پویش حمایت از خاتمی را یاری دهند.
- در سالن مراسم پلاکاردی از سوی پویش حامیان خاتمی (موج سوم) نصب شده که روی آن جمله " ما به خرداد پر از حادثه عادت داریم" درج شده بود.