فتوای آیت الله قریشی : بر شما " واجب " است که به احمدی نژاد رای دهید


فتوای آیت الله قریشی : بر شما " واجب " است که به احمدی نژاد رای دهید
چند روز پیش اما در حالیکه کمتر از دو ماه دیگر به زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری فرصت باقیست ، عضو مجلس خبرگان رهبری اینبار با صدور فتوایی ، رای دادن به محمود احمدی نژاد را واجب اعلام کرد .
قریشی که نماینده ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی نیز هست در کلاس تدریس و تفسیر قرآن که در این نهاد دولتی برگزار شده بود به صحبت درباره انتخابات ریاست جمهوری پرداخته و خطاب به کارکنان این سازمان پس از برشمردن ویژگیهای محمود احمدی نژاد گفت : " امروز بر من واجب شده است که به احمدی نژاد رای بدهم ، من نیز بر شما واجب میکنم که به احمدی نژاد رای بدهید . دولت احمدی نژاد مورد تایید مقام رهبری است و از آنجاییکه رهبری مورد تایید امام زمان (عج) است پس دولت احمدی نژاد نیز تایید شده از سوی امام زمان (عج) است "
گرچه سخن گفتن در این باره که آیت الله قریشی آیا از نظر علمی و فقهی صلاحیت صدور فتوا را دارند یا خیر در صلاحیت من نیست و بزرگان و کارشناسان مسائل دینی و فقهی باید در این باره اظهار نظر کنند اما از یک موضوع کاملا اطمینان دارم و آن اینکه تا کنون هیچکدام از مراجع مسلم تقلید در موضوع انتخابات وارد مصادیق نشده و فتواهایی از این دست صادر نکرده اند . و ابته بنظر نمیرسد که در موضوعی همچون رای دادن به نامزدی خاص بتوان با تقلید و یا عمل به فتوایی اینچنین تصمیم گرفت . ضمن آنکه ایشان مشخص نکرده اند که چه کسی رای دادن به احمدی نژاد را از نظر شرعی بر ایشان " واجب " کرده اند ؟امام خمینی (ره) که خود از مراجع مسلم تقلید محسوب میشوند زمانی که زمزمه عدم معرفی مهندس میرحسین موسوی از سوی رییس جمهور وقت به مجلس جهت تصدی مقام نخست وزیری مطرح شد چندین بار اعلام کردند : " من نه از جایگاه رهبری و مرجع تقلید که به عنوان یک شهروند ایران نظرم این است که هرکسی بخواهد به جزء میرحسین موسوی به عنوان نخست وزیر ، فرد دیگری را معرفی کند به کشور خیانت کرده است "
قطعا امام خمینی به عنوان رهبر انقلاب ایران میتوانست برای معرفی میرحسین موسوی به مجلس جهت تصدی مقام نخست وزیری فتوا ، حکم حکومتی و ... صادر کنند اما اینکار را نکردند تا نشان دهند در مسائلی همچون انتخاب و انتخابات نمیتوان فتوا و نظر شرعی صادر کرد .
همچنین آیت الله بهجت ، از مراجع تقلید ، در ایام انتخابات مجلس هشتم وقتی یکی از مقلدانش از ایشان درباره رای دادن به یکی از کاندیداهای شهر قم سوالی کرده بود وی تنها به ذکر این نکته بسنده کردند که : " اگر هرکدام از نامزدهای انتخابات عدالت نداشتند به او رای ندهید " ( نقل به مضمون ) . این مرجع تقلید همچون سایر مراجع عظام هیچگاه وارد مصادیق در مورد نامزدی خاص نشده و فقط به کلیات بسنده کرده اند .
این حق آیت الله قریشی است که از نامزد مورد علاقه شان حمایت کنند اما بنظر نمیرسد بتوان کسی را با " واجب شرعی " دانستن برای رای دادن به نامزدی خاص در معذورات اخلاقی و احیانا شرعی قرار داد .
 اما پرسش بسیار اساسی دیگر از آیت الله قریشی این است که حضرت آیت الله چگونه و با کدام روش به رضایت قلبی امام زمان ( عج ) از این دولت پی برده اند ؟