نه بزرگِ مردم به ده نمکیسم
مرد اصولگرای تند رو که مدتی است به فیلم سازی روی آورزده و با فیلم های اخراجی های یک و دو به شهرت رسید پس از فروش خوب این دو فیلم و ثبت رکورد فروش با اخراجی های ۲ اکنون بخت خود را در ساخت سریال نوروزی آزمایش کرده . اما این بار این بلیت بخت آزمایی مسعود ده نمکی با اقبال وی مواجه نشد و نقد های فراوانی به کارگردانی او ، سریالش ، فیلم نامه اش و از همه مهم تر نحوه ی برخورد او و هوادارانش با انتقادات منتقدین و مردم شد .
اولین نقد از ده نمکی را رضا رشید پور با لحنی رسمی و دوستانه در وبلاگش عنوان کرد و روی این مساله تاکید داشت که ” ده نمکی مجاز نیست با شوخی های سبک و غیر اخلاقی مردم را بخنداند ”  و در وبلاگش خطاب به ده نمکی نوشت :
جناب آقای ده نمکی
” شما مجاز نیستید با شوخی های سبک و غیر اخلاقی مردم را بخندانید . بسیاری از خانواده ها این اجازه را به شما نمی دهند . به یاد بیاورید که در یک سکانس از دارا و ندار با حضور چندین دختر جوان به صورت پیوسته از صحنه دار بودن پروژه (!) و یا پاره شدن یک بازیگر صحبت می کنید . مینا و سیمای اخراجی ها هم که جای خود دارد”
رضا رشید پور همچنین در پایان به ده نمکی گوشزد کرد :
” این رسانه بی رحم است و با کمی صبر تمام حقیقت ها را عریان می کند . به تن پوش هشت میلیارد تومانی مغرور نشوید که بسیار خطرناک است . به تمسخر گرفتن اصول اخلاقی جامعه هرگز بخشودنی نیست . این مردم لبخند می خواهند اما نه به هر قیمتی ”
اما در مقابل این نقد محترمانه ؛ ده نمکی در دو مرحله به پاسخگویی همراه با کمی بی اخلاقی مختص به خود جواب رشید پور را داد . در زیر ابتدا به قسمتی جنجالی از جواب اول ده نمکی که مستقیما به رشید پور اشاره می کند می پردازیم :
” رشید پور را از برنامه شب شیشه ای می شناسم از لحاظ سیاسی خیلی به طیف کارگزاران نزدیک است و البته شنیده ام که فرزند شهید هم هست.
در برنامه شب شیشه ای  با هم کل کل های با مزه ای داشتیم اما با مزه ترین اش نظر سنجی ایشان در مورد فیلم های منتخب مردم در هفته دفاع مقدس بود که علی رغم میل باطنی ایشان با پیامک های مردم اخراجی ها اول شد و فیلم مورد علاقه ایشان دوم شد اما حضرت  دموکرات  و روشنفکر نتیجه نظر سنجی را اعلام نکرد وشب های بعد هم قضیه را ماست مالی کرد.
پارسال هم  در فیلم سوپر…* بازی کرده بود که هم زمان با اخراجی ها اکران شد . ”
*منظور ده نمکی در اینجا فیلم سوپر استار بود . و این نام در حالی به این صورت نوشته شده که موضوع نقد رشید پور از ده نمکی مطرح کردن اینگونه شوخی های غیر اخلاقی در رسانه ی ملی بود  و ده نمکی با این طرز نوشتن خود سعی دارد مضوعات دیگری را در ذهن خواننده تداعی کند .
به یاد دارم چند سال پیش در رسانه ی ملی وقتی از مرضیه برومند در مورد تفاوت کمدی ایرانی با غربی پرسیدند ، خانم برومند جواب دادند ” در کمدی ایرانی بر خلاف کمدی خارجی بعلت مرسوم نبودن برخی شوخی های غیر اخلاقی و بد دانستن اینگونه شوخی ها از نظر خانواده های ایرانی ما با توجه به فرهنگ غالب مردم به خودمان اجازه نمی دهیم که به سمت اینگونه هجویات برویم . ” و این در حالیست که پس از اخراجی ها ۱ و ۲ استارت اینگونه فیلم ها زده شد و در فیلم هایی همچون نیش زنبور ، زندگی شیرین ، چارچنگولی و … به اوج خود رسید . و می توان از این نظر ده نمکی را مبتکر کمدی هجوِ غیراخلاقی در سینما و تلویزیون ایران دانست .
البته فرار به جلوی ده نمکی ادامه پیدا کرد و با متنی دیگر در وبلاگش خطاب به مخالفین سریال دارا و ندار نوشت :
“از همان موقع که بحث ساخت سریال دارا و ندار بود تاکید من بر نگارشی متنی انتقادی و هجو طبقه نو کیسه بود که البته در این بخش از متن مجبور شدم خودم بیش از حد وقت بگذارم .”
” با زبان طنز به مسائل اجتماعی و فاصله طبقاتی و حتی مفهومی معنوی از دعا بپردازد.وقتی  که بحث هجو این طبقه  نو کیسه به میان می  آید باید بدانیم که این جماعت اگرچه خود سواد و عرضه توجیه رفتار تحقیر آمیز خود نسبت به فقرا  را ندارند اما در آستین  قلم به مزد هائی دارند که با چندر غاز دست مزد و حق التحریر آنها را به کار خواهند گرفت تا این بار نیز به اسم دفاع از حریم هنر و رسانه و اخلاق خود را پشت مقدسات پنهان کنند.از همین حالا سینه خود را برای قلم های مسموم و زهر دار آنها سپر کرده ایم ”
” ما این سریال را ساختیم تا این نو کیسه ها و بلند گو های آنها عصبانی شوند و ازاین عصبانیت بمیرند. قرار نیست پاشنه همیشه بر این در بچرخد که فقرا قربانی قلم و قدم و هنر حضرات شوند و می شود که گاه جنگ فقر و غنا مغلوبه شود.حتی اگر با یک گل بهار نشود… ”
ده نمکی در این بخش از جوابیه خود منتقدانی چون رضا رشید پور را قلم به مزد و نوکیسه معرفی می کند و در آخر با ادبیاتی آشکار برای مردم در سالهای اخیر آرزوی مرگ آنها را می کند که در نوع خود جالب است.
اما خبر گزاری ایرنا هم طبق نظرسنجی های خود در مورد سریالهای نوروزی ، ده نمکی را بازنده ی بزرگ و چاردیواری را پر مخاطب ترین سریال نوروزی دانست . ایرنا اضافه کرد :
” انتخاب مسعود ده نمکی برای ساخت مجموعه ای نوروزی با توجه به سری پرفروش اخراجی ها ،انتخاب هوشمندانه ای به نظر رسیده و به لحاظ خبری نیز بیشترین حجم خبر را نیز به خود اختصاص داده بود.اما همه اینها با پخش چند قسمت از کار به یکباره فرو ریخته و فیلمنامه به شدت ضعیف و شعاری اش تماشاگران را از تماشای ادامه کار منصرف می ساخت.تاکید بیش از حد روی فقر و فضیلت بخشیدن به آن که ریشه در فیلمفارسی های دهه چهل دارد، مجموعه را دچار مشکلات عدیده ای کرده که در نهایت به ریزش مخاطب منجر شده است. ”
اما با همه ی این ها ده نمکی باز هم نمی خواهد به انتقاداتی که از او می شود توجهی کند و تنها با حمله به آنها و یا به عبارت دیگر فرار به جلو می خواهد از زیر بار انتقادات فرار کند .
بازی تکراری فاحعلی اویسی ( همانند شهر فرنگ و بدون شرح ) ، موضوع تکراری فیلمنامه ، نداشتن متن قوی ، سعی بر خنداندن مردم به هر قیمتی توسط شوخی های غیر اخلاقی مانند شوخی های تکراری و متداوم با آفتابه ها ، تکرار شوخی توسط ادای اشتباه کلمات که عیناً از سریال شمس العماره کپی برداری شده بود ، استفاده از پیامک های رایج و تکراری به جای ایجاد خلاقیت در فیلمنامه ، سفید و یا سیاه نشان دادن شخصیت افراد ، در بعضی از موارد استفاده از سکانس تکراری برای پر کردن سریال ( مانند سکانس شام آبگوشت) و …
همه ی اینها نمونه هایی از ضعف های سریال نوروزی دارا و ندار بوده که منتقدان هم به نکته هایی از آن اشاره داشتند . و ده نمکی نتوانست بار دیگر با حضور بازیگران معروف همه چیز را به نفع خود تمام کند و در نتیجه این سریال از طرف مردم با استقبال خوبی مواجه نشد و مردم به سبکی از فیلمسازی که می توان به احترام ده نمکی به آن ده نمکیسم گفت نه ی بزرگی گفتند !
شما همچنین برای شرکت در نظر سنجی سریال های نوروزی صدا و سیما می توانید به سایت زیر بروید : http://rcirib.ir/opinion/Norouz89_new.asp
___________________________________________________________
منابع :