تبلیغ علیه تبلیغ ۱

نمایشگاه کتاب پایان یافت و اکنون همه در حال مروری بر کتاب های خریداری شده شان می کنند . اصولا کتاب خوانی در حوزه ی اجتماعی ، سیاسی ؛ اگر یک طرفه باشد و فرد خواننده تنها و تنها از یک سو به موضوع اجتماعی ، سیاسی مورد تحقیق نگاه کند با مشکلات فراوانی رو به رو خواهد بود .

یکی از این مشکلات که اکنون گریبان گیر جامعه ی ما شده ، “یک طرفه به قاضی رفتن” یا به زبانی دیگر “دفاع یا نقض کورکورانه ” است . متاسفانه مسئولان جمهوری اسلامی به خوبی واژه ی فرهنگ سازی را به کار می برند و در مقابل به بدترین شکل ممکن اقدام به فرهنگ سازی می کنند.

بسیار خوب و  بسیار بد نشان دادن ؛ یا سفید و سیاه نشان دادن یک موضوع را نمی توان باور کرد . جوانان و اکثریت جامعه ی کنونی ما این مسئله را باور نمی کنند و در مقابل این گونه حمله ها ( یا به قول آقایان رهنمودها ) به تفکر و علاقه ی جوانان حالتی حجومی میگیرند و در مقابل این رفتار ، آنها نیز کورکورانه از موضع خود دفاع می کنند و اینگونه منطق گفتگو و احترام به مخالف از سوی دو طرف نادیده گرفته می شود .بعنوان مثال در مستند شوک یک سبک موسیقی (رپ) مورد حمله قرار می گیرد و و به تمامی خوانندگان و علاقه مندان این سبک برچسب شیطان پرستی و اعتیاد زده می شود . با اینگونه رفتار تلویزیون رپرها و علاقه مندان آنها ، و به خصوص رپر هایی که به معضلات اجتماعی می پردازند و همواره میهن پرستی و اسلام را سرلوحه ی کارهای فرهنگی خود قرار دادند نیز نسبت به تلویزیون حالتی تحاجمی می گیرند و اعتمادشان به تلویزیون بعنوان یک رسانه ی ملی ، کمتر و کمتر می شود .
در همین راستا لازم به ذکر است مشابه همین رفتار ، به روشی دیگر در زمانی با موسیقی پاپ صورت گرفت که حاصل آن هجرت تعداد زیادی از خوانندگان نسل اول موسیقی پاپ به لس آنجلس شد که شاخص ترین آنها شادمهر عقلی بود که در آن زمان ستاره ی موسیقی نسل جدید ایران لقب گرفته بود.

این اقدام در مورد مسائل و موضوعات مختلف اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی تکرار شده است و به مرور زمان تبدیل به یک اخلاق شده است که این اخلاق از سوی مسئولان ، به اشتباه ، ” فرهنگ سازی ” نام گرفته است .
این اشتباه متاسفانه در مورد ماهواره سالهاست که انجام شده و هنوز هم در حال تکرار می باشد و مسئولان به جای اقدام متقابل و “خنثی کردن تبلیغ توسط تبلیغ ” به ” خنثی کردن تبلیغ توسط تخریب ” روی آورده اند .
مسئولان در صورتی که می توانند ، حمله های خبری و تبلیغات منفی علیه خود را به وسیله و بهانه ای برای تبلیغ نظریات و رفتار مقابل آنچه که طرف دیگر تبلیغ می کند قرار دهند به تخریب و موضع گیری علیه آنها می پردازند و اینگونه هزینه ای چند برابر یک تبلیغ را پرداخت می کنند تا تبلیغ گروه مقابل را خنثی کنند.

تبلیغ وسیله ای است که امروزه جامعه ی ما نیازمند آن است تا به فرهنگ غنی خود برگردد و این امر با هزینه ای کمتر از آنچه مسئولان فکر می کنند شدنی است . شاید یکی از مهمترین و اساسی ترین هزینه ها یی که می تواند تبلیغات را خنثی کند اعتماد است . اعتماد به نسل جوان و اعتماد به نیروی داخلی .
اکنون نیروها ی داخل کشور با اعتماد مسئولان و دولت به آنها می توانند توان و استعداد بالقوه ی خود را به بالفعل تبدیل کنند و این امر محقق نمی شود مگر برنامه ریزی و صرف فعل خواستن توسط دولت و مسئولین .
این اتفاق در کشور رخ نخواهد داد و این را می توان از کتب منتشره  توسط نهاد ها و برنامه های تولیدی صدا و سیمای ملی فهمید .

در کتاب ” پخش مستقیم ماهواره ای در قرن بیست و یکم ” که توسط گروه مطالعات حقوقی سازمان صدا و سیما جمع آوری شده این موضوع کاملا مشخص است . به طوری که در این کتاب از ابعاد منفی ماهواره چنین نوشته است : ” از پدیده ی ماهواره می توان در زمینه های مختلف استفاده ی منفی کرد . مثلا در زمینه ی اقتصادی و تجارت می توان با تبلیغ کالاهای خارجی ، گرایش به استفاده از این کالاها و در پایان ورشکستگی اقتصاد و تولید داخلی را موجب شد .”


یا در بخش دیگر این کتاب در مورد تاثیر رسانه های غربی بروی جوانان و عقلانی عمل نکردن آنها نوشته شده است که : ” دولت های غربی با استفاده از این نکته ی روان شناختی ، خیلی ظریف و حساب شده و دقیق روی آنها کار می کنند تا در دراز مدت جوانان را نسبت به سنت های قومی و ملی خود بیگانه کرده و به سوی ارزش های غربی سوق دهند . به طوری که مانند غربیان بخورند ، بپوشند و به طور کلی رفتار کنند و سخن بگویند . “
با توجه به دو نکته ی فوق که در این کتاب نگاشته شده در میابیم که ما همواره به جای تبلیغ فرهنگ و آداب خودمان و فرهنگ غرب را مورد حجوم قرار داده ایم تا نشان دهیم فرهنگ ما به نسبت آنها برتری دارد. در صورتی که اگر ما نیز با ساخت برنامه های تلویزیونی قوی و مانور بروی فرهنگ ایزانی ، اسلامی ؛ آن هم به صورت غیر مستقیم می توانیم به طور جدی با رسانه های بیگانه رقابت کنیم .

یا در مورد رقابت تجاری ، اقتصادی نیز به همین صورت است و ما بجای اینگونه موضع گیری ها می توانیم بروی محصولات داخلی مانور تبلیغاتی داده و با ارتقای سطح کیفی و تبلیغ بروی برتری محصولات مان نسبت به محصولات خارجی ( به طور غیر مستقیم )  ؛ مخاطب را جذب کنیم ؛ به طوری که خریدار از خرید محصولات داخلی احساس برد کند و این امر شدنی نیست مگر توسط برنامه ریزی اصولی و تبلیغات هدفمند …
ادامه دارد