من رئیس دانشگاه آزاد هستم !


نامش در سالهای اخیر زمانی بر سر زبان ها افتاد که برادرش کامران دانشجو در جلسه ی رای اعتماد مجلس به وی برای تصدی پست وزارت علوم به جعل مدرک متهم ، و در مورد زمان دریافت مدرک دکترا از انستیتو سلطنتی علم و تکنولوژی منچستر توسط وی ، شبهه ایجاد شده بود . این دو برادر به همراه سه نفر دیگر از فعالین دانشجویی مسلمان آن دانشگاه پس از فرمان امام خمینی در مورد ارتداد سلمان رشدی اقدام به موضع گیری در آن زمینه کردند و حتی به گزارش منابعی تایید نشده این گروه یک کتابفروشی در شهر منچستر را به همین علت آتش زدند . به این موضع گیری حضرت امام و آثار آن در رسانه های انگلستان پرداخته می شود . تا حدی که مسئولین مجبور به برخورد با حامیان امام خمینی شدند . تا اینکه فرهاد و کامران دانشجو به همراه سه ایرانی دیگر از کشور انگلستان اخراج می شوند . فرهاد دانشجو که دارای رتبه استاد تمام در رشته مهندسی سازه و مهندسی زلزله از گرایش‌های رشته مهندسی عمران در دانشگاه تربیت مدرس است ؛ یک روز پیش از شروع مراسم رای اعتماد مجلس  در دفاع از برادرش به خبرگزاری مهر گفت: « همزمان با قضایای سلمان رشدی من هم در انگلستان دوره دکتری خود را می گذراندم و به همراه برادرم در انجمن اسلامی دانشجویان فعالیت می کردم. پس از قضایای سلمان رشدی و فتوای امام (ره) ما در راستای فرمایشات ایشان به اقدامات دولت انگلیس اعتراض کردیم که به همین خاطر از دانشگاه و کشور انگلستان اخراج شدیم. از آنجا که تاریخ دفاع از پایان نامه دکتری من مشخص شده و اخراج بنده به فاصله چند روز تا تاریخ مذکور صورت گرفت با هماهنگی دانشگاه و موافقت اعضای هیئت علمی تیم ویژه ای از دانشگاه به یونان آمده و من در کشور یونان از پایان نامه خود دفاع کردم. برادرم بلافاصله بعد از ورود به ایران با هماهنگی وزارت علوم و اساتید هیئت علمی طی جلسه ای ویژه از پایان نامه خود دفاع کردو موفق به اخذ مدرک دکتری شد. »
دوران ریاست پنج ساله ی فرهاد دانشجو در دانشگاه تربیت مدرس خالی از حاشیه نبوده . اخراج اساتیدی چون سعید حجاریان ، محسن کدیور ، ابوالفضل شکوری ، هاشم آغاجری در ابتدای دوران ریاستش و همچنین بهشتی و بهزادیان نژاد در سالهای اخر نمونه ای از برخوردهای او با اساتید منتقد و مخالفش بود .


انتقاداتش به هاشمی و زاویه ی او نسبت به احمدی نژاد خود گویای همه چیز است . او جزو افرادی ست که با بررسی موضع گیری هایش در دو سال اخیر می شد دریافت که نه علاقه ای به اصلاح طلبی دارد و نه دل خوشی از جریان انحرافی ! در برخی موارد محافظه کار یا به زعم خود میانه رو و معتدل . در دوران ریاستش بر دانشگاه تربیت مدرس ، فعالین اصلاح طلب دانشجویی دل خوشی از او نداشتند و شخص رییس دانشگاه را مقصر تعلیق و تعطیلی انجمن اسلامی می دانستند .
اگر به زودی شاهد حضورش در بزرگترین مجموعه ی دانشگاهی جهان باشیم باید از پیش منتظر تعویض گسترده ی مدیران دانشگاه آزاد باشیم ؛ هرچند که دانشجو این وعده را به مدیرانی که اصلاحات وی را بپذیرند داده که بر سرجای خود خواهند ماند. فرهاد دانشجو همچنین از تشکیل سه کمیته برای ارتباط نزدیک تر با دانشجویان ، اعضای هیئت علمی و کارکنان خبر داد.
برادر وزیر علوم افزود:« دانشجویان، کارمندان و اعضای هیئت علمی دانشگاه آزاد همزمان با اولین روز کاری بنده در این دانشگاه می‌توانند در سامانه این سه کمیته ثبت‌نام کرده و مشکلات خود را مطرح کنند. »

وی با اشاره به اینکه این سه کمیته ظرف یک ماه گذشته سازماندهی خواهد شد،‌ گفت: این کمیته‌ها موظفند ظرف 6 ماه با تشکیل جلساتی مشکلات دانشجویان، کارمندان و اعضای هیئت علمی را بررسی کرده و پیشنهاداتی ارائه دهند تا این پیشنهادات در هیئت رئیسه دانشگاه آزاد مطرح و به تصویب برسد.
شاید وعده ی کاهش 20% شهریه ی دانشگاه آزاد در نگاه اول از جنس وعده های پوپولیستی دوران انتخابات ؛ نظیر هر ماه 50 هزار تومان و پول نفتِ سر سفره ها باشد اما باید دید دانشجو برای دستیابی به این هدف چه راهکارهایی در نظر دارد . خود او میگوید که قصد تاسیس بانک دانشگاه آزاد را دارد تا از این طریق و با کسب سرمایه بتواند از فشار وارده بر دانشجو بکاهد .
البته حواشی فرهاد دانشجو و ریاستش تنها قبل از شروع دوران ریاستش نبود . مراسم تودیع و معارفه در بحبوحه ی تکذیبیه ها و نامه ها و خبرهایی که ناشی از زیربار نرفتن جاسبی و یارانش از میز ریاست  بود برگزار شد . خسرو دانشجو اولین انتصاب فامیلی فرهاد دانشجو در مقابل انتصاب های فامیلی جاسبی شد . واحد آکسفورد دانشگاه آزاد نیز به حالت تعلیق درآمد تا ماموریت مهدی هاشمی در انگلیس پایان یابد . و حواشی و دیدار و ها و عزل نصب هایی که خبر از سالهای پرتنش دانشگاه آزاد می دهد .*

____________________________
پ.ن : چاپ شده در ماهنامه ی پازینه