مدل موی رهبر گرانقدر!

شنبه  28 فروردین |روزنامه روزان
 احسان نادرپور

«مدل موی رهبر گرانقدر!»
یا «لطفا شبیه هم نباشید!»


معمولا خبرهایی که از کره‌شمالی به گوش می‌رسد شنیدنی ست. از انتخاباتش گرفته تا فوتبال. چندی پیش خبری بر خروجی یک رسانه‌ی آلمانی قرار گرفت که باز بعضی را به خنده و بعضی را هم به تعجب وا داشت.
خبر حاکی از آن بود که دولت کره شمالی با صدور قانونی اعلام کرد از این پس مدل موی همه دانشجویان مرد باید شبیه مدل موی رهبر جوان این کشور باشد. در این مدل مو که «مدل موی رهبر گرانقدر» نام دارد، باید دور سر کاملا تراشیده شود و دو دسته تار مو هم به صورت کج به روی صورت بیاید. چیزی که از روی تصاویر قدیمی و جدید کیم جونگ اون مشخص است این است که رهبر کره شمالی بعد ازسفید شدن موهای اطراف سرش اقدام به تراشیدن آن کرده و مردم نیز به تبعیت از او باید این کار را انجام دهند. البته پیش از این زنان از بین 18 مدل و مردان از بین 10 مدل مشخص شده می‌توانستند موی خود را اصلاح کنند.
می‌شود به این خبر خندید، متعجب شد و به یأس فلسفی رسید. قطعا تاریخ ثابت کرده است که دیکتاتوری نهان و دیکتاتوری آشکار هر دو بی ربط به تفکر و اندیشه جامعه هدف نبوده است. چه می‌شود که به این خبر و ده مدل موی ثابت می‌خندیم و از طرفی دیگر در اطرافمان همه شبیه به یکدیگر می‌شویم؟ اگر پسر باشی باید به سراغ باشگاه ورزشی و مکمل‌های غذایی بروی! بالا تنه‌ات چند برابر کمرت باشد. کالج بپوشی و شلواری که پایین تر از لباس زیر قرار دارد. اگر جوان تر باشی و نوجوان محسوب شوی باید شلوارت جوری بر پایت باشد که گویی هر لحظه امکان فروپاشی‌اش وجود دارد. این شلوارها به گونه ایست که انگار این نوجوان ها قصد ندارند که قدم بزرگ بردارند. دخترها هم همینطور از الگوی یکسان خودشان استفاده می‌کنند و به سراغ تیره کردن پوست و برجسته کردن گونه و لب می‌روند. عمل بینی هم که سالهاست بورس است.
این مدل تغییر قیافه و یک شکل شدن جوانان زامبی وار در حال پیشرفت است. در این بین جالب آنجاست که دیگر بحث مد در میان نیست و نوعی آرایش و پوشش خاص به مرور زمان در حال تبدیل به ارزش در بین جوانان است.
با وجود اینها تنها چیزی که خنده دار می‌شود دستور رهبر کره شمالی ست که قدرتش را وسیله‌ی دیکته کردن تفکراتش میکند. در این سو باور عموم بر این است که دیکته نویسی تحت تاثیر پروپاگاندا ارزش است و دیکته نویسی از روی رهبر گرانقدر نکوهیده!