این پرچم‌ها پارازیت می‌فرستند؟

احسان نادرپور - تماشاگران امروز - شماره 6

سر به فلک کشیده‌اند. کافی است در هر منطقه از تهران سر به آسمان بگردانید و قامت ایستایشان را ببینید. دکل‌های بلند آهنی که پرچم سه‌رنگ زیبای ایرانمان به اتکای‌شان با نسیمی‌به رقص در می‌آید. این پرچم‌ها اما چطور و چگونه اول سر از شهر تهران در آوردند و چطور حالا یک‌به‌یک در دیگر شهرهای کشورمان قد علم می‌کنند؟ از همان ابتدا قامت ایستایشان منتقدانی داشت؛ منتقدانی که آنها‌ را عامل پخش امواج پارازیت در سطح شهر می‌دانستند. همان پارازیت‌هایی که معصومه ابتکار‌، عضو وقت شورای شهر تهران می‌گفت مثل خوره به جان مردم شهر افتاده‌اند.

این دکل‌ها از کجا آمده‌اند؟ آنها بخشی از فعالیت‌های شرکت توسعه فضاهای فرهنگی شهرداری تهران هستند؛ شرکتی که فعالیت‌هایش تنها در راستای تقویت و ساخت بناهای فرهنگی شهر تهران است. این شرکت در سال 1372 آغاز به کار کرد و افراد زیادی در بازه‌های زمانی گوناگون از جمله؛ سید‌محمد بهشتی، محمد عطریان‌فر، محمدعلی زم، اسفندیار رحیم‌مشایی، محمد علی‌آبادی و محمد حقانی در هیات‌مدیره این شرکت عضویت داشتند.

مرداد‌ماه سال گذشته علی اصغر مونسان، مدیرعامل وقت این شرکت با اعلام خبر نصب بزرگترین پرچم در تهران گفت: «نوع سازه پایه پرچم مخروطی فولادی و ارتفاع پایه آن برابر 150 متر است که ظرف کمتر از 5 ماه از آغاز عملیات اجرایی به مرحله نصب رسیدیم.» 

سازه‌هایی که آمدند تا غلامعلی حداد عادل، نماینده مردم تهران در وصف‌شان بگوید:« هر چه در زمینه معرفی پرچم که نماد غرور و امنیت ملی کشورمان به شمار می‌رود، کار انجام شود باز هم کم است». پرچم نماد اتحاد ملی است و در خیلی از کشورها مثل ترکیه یا ایتالیا ، این عجین‌شدن با پرچم را حتی در لباس‌هایی که مردم‌شان به تن می‌کنند، می‌توان دید.

 این پرچم‌ها روی دکل‌های شهر آمدند تا شاید این خلا دوری نسل جوان از پرچم را جبران کنند، اما وقتی دکل‌ها قد علم کردند مدعیانی از آن سوی آب‌ها برایشان پیدا شد. مدعیان پخش پارازیت از پرچم‌ها نوشتند که ساختار میله‌ پرچم‌ها درست بر‌اساسِ اصول طراحیِ فرستنده امواج تمام‌جهته است. یک سال قبل و در مرداد‌ماه گذشته این فاکس‌نیوز آمریکا بود که دکل‌های بلند شهر تهران را مسبب ارسال پارازیت‌ها معرفی کرد و اینگونه نوشت:« ارسال پارازیت معمولا به دو روش صورت می‌پذیرد؛ یکی از این روش‌ها ماهواره به ماهواره است که در آن امواج پارازیت توسط یک ماهواره به سمت ماهواره و موج دیگری فرستاده می‌شود و سیگنال‌های ارسالی ماهواره‌ هدف را می‌شکند. در این روش اما شبکه‌های ماهواره‌ای با تغییر سیگنال دوباره قابل‌دسترس می‌شوند. این پارازیت‌ها خطری برای سلامت جانی مردم ندارند؛ چون همانند امواج ماهواره عمل می‌کند.

 اما در روش دیگر که پارازیت محلی یا پارازیت زمینی نام دارد پارازیت‌ها به طور مستقیم بر بدن انسان تاثیر می‌گذارد. پیش از این برخی از وجود اتومبیل‌های پخش پارازیت به صورت سیار خبر می‌دادند و این روزها شایعه‌ پرچم‌های پخش پارازیت بر سر زبان‌ها افتاده.»  پارازیت‌ها اگرچه به دلیل سیاست‌های فرهنگی مدافعان بسیاری دارند اما منتقدان‌شان به مشکلات پزشکی که همراه دارند استناد می‌کنند و به آنها‌ می‌تازند. معصومه ابتکار یکی از اولین افرادی بودکه بحث خطرناک‌بودن این امواج را در شورای شهر مطرح کرد. ابتکار معتقد است؛ این حرف‌هایش باعث شده که در انتخابات شورای شهر ردصلاحیت شود: «به عنوان اعضای شورای شهر تهران هیچ اطلاعاتی در رابطه با موضوع پارازیت‌ها و فرستنده‌های آن نداریم. اما آنچه که می‌دانیم این است که این امواج بر سلامتی انسان و سلول‌های بدن تاثیر می‌گذارند و من به عنوان یک متخصص ایمونولوژی و محقق می‌گویم که سر منشاء بسیاری از عوارض و بیماری‌های بدن می‌تواند این امواج باشد. امروزه وقتی شاهد افزایش بیماری‌های مختلف با منشاء ناشناخته هستیم، به طور قطع و یقین می‌توانیم بگوییم تشعشع می‌تواند موجب اختلال در سیتم ایمنی بدن شود و این موضوع قطعی است.»


محمد علی محققی، معاون سابق وزیر بهداشت هم با یک پیش‌بینی ترس را به دل ایرانی‌ها انداخته و می‌گوید:« در سا‌ل‌های آینده ما با سونامی ‌بیماری‌های هماتولوژی در کشور روبرو می‌شویم.» اما این هیولای ترسناک را دکل‌های زیبای حامل پرچم‌ها به جان مردم شهر می‌اندازند؟ این پرسشی است که مدیران شهرداری به شدت آن را تکذیب می‌کنند. آنها می‌گویند این دکل‌ها که مجهز به موتور برق و گاه دوربین هستند ، تنها برای بحثی فرهنگی احداث شده‌اند.

 اما چرا حالا سر از دیگر شهرهای کشور در آورده‌اند؟ این پرسش هم برای مدیران شهری پاسخی ساده دارد. حبیب کاشانی یکی از اعضای شورای شهر می‌گوید:« این را تقریبا همه مدیران شهری می‌دانند که تصمیمات مدیریت شهری تهران بعد از بازه زمانی کوتاه از سوی دیگر شهرداران کشور هم اجرایی می‌شود. این اتفاق را شما پیشتر در دیگر تصمیمات شهرداری تهران هم دیدید از مترو گرفته تا بحث ساماندهی آب‌های سطحی یا دستگاه‌های ورزش شهروندی.»