ضیافت در پاکستان، خون بازی در افغانستان

برنامه‌ی طالبان پس از ملاعمر:
ضیافت در پاکستان، خون بازی در افغانستان

احسان نادرپور - روزنامه روزان: چند روز پیش با مرگ ملاعمر و مشکلات داخلی موجود در گروه طالبان پیش بینی کردیم که این گروه یا به سمت فروپاشی می‌رود یا خشن تر و کشنده تر از گذشته به جان مردم می‌افتد. متاسفانه پیش بینی دوم ما صحیح از آب در آمد و طالبان این روزها سخت به جان مردم افتاده تا ثابت کند نه تنها با مذاکرات صلح افغانستان و طالبان مخالف است بلکه دوست دارد مانند گذشته وحشیانه به خواسته هایش برسد.


دو سه روز گذشته افغانستان در خون غلتید. در شهر کابل نزدیک به یک ایستگاه پلیس فردی با لباس پلیس افغانستان به این نیروها نزدیک می‌شود و در نزدیکی در ورودی این محل و در حالی که نیروهایی قصد داخل شدن به آن را داشتند در حرکتی انتحاری بمب همراه خود را منفجر کرد تا 33 تن کشته و زخمی شوند. در همان شب یک انفجار قوی دیگر شهر کابل را  لرزاند و 15 نفر را به کشتن داد. این انفجار که در منطقه‌ی قصبه در ناحیه‌ی ۱۵ کابل روی داد؛ و مهاجمان پس از انفجار بمب اقدام به تیراندازی کردند. گفته می شود این انفجارها بزرگترین انفجارهای کابل طی سالیان اخیر است و مردم کابل مدتی از صدای بمب و وحشت رهایی داشتند. هنوز آمار دقیقی منتشر نشده است اما این انفجارها تا کنون ده‌ها خانه را خراب کرده است و بیش از 400 زخمی به جا گذاشته است.
 در ولایت کندز نیز تا کنون 22 نفر کشته شده اند و 12 نفر تعداد کسانی ست که از این حملات وحشیانه به قول افغانی‌ها زخم برداشته اند.

محمد یوسف ایوبی رئیس شورای ولایتی کندز می‌گوید که این نیروها شنبه شب در ولسوالی خان آباد این ولایت کشته شدند که در نزدیکی یک تانک تیل روی موضوعات امنیتی بحث می کردند که یک حمله کننده‌ی انتحاری که سوار بر یک موتور بود، مواد انفجاری همراهش را در نزدیکی این نیروها منفجر کرد.
لازم به ذکر است که هم اکنون شورشیان شماری از بخش‌های ولسوالی‌های چهار دره، دشت ارچی، علی آباد، قلعه زال، خان آباد و امام صاحب را به ادارۀ خود در آورده اند و با نیروهای امنیتی درگیری هستند.

 البته این درگیری ها تنها به شورشیان مربوط نمی شود بلکه توپخانه‌های پاکستان هم در این روزها فعال شده‌اند تا طالبان زنده بماند. تا لحظه‌ی تنظیم خبر چیزی حدود 43 موشک از مرزهای پاکستان به کنر، شهری مرزی بین افغانستان و پاکستان اصابت کرده است. هرچند تیر این موشک‌ها اکثرا به سنگ خورده ولی تا این لحظه یک غیرنظامی کشته، یک کودک 9 ساله زخمی و ده ها خانه مسکونی ویران شده است.
 کلیم زی والی این شهر می‌گوید: «من به نمایندگی از مردم کنر این حمله‌ها را نکوهش می‌کنم، چنین حمله‌هایی پیامد ناگواری به همراه خواهد داشت؛ ما از حکومت پاکستان می‌خواهیم تا هر چه زودتر حمله‌های موشکی و توپخانه‌ای‌شان را پایان دهند»

رهبران طالبان اما هنوز در حال چانه زنی هستند. آن‌ها در کمال آرامش در پاکستان جا خوش کرده اند و بدون هیچ نگرانی جلسات علنی خود را برگزار می کنند تا شاید راهی برای حل بحران رهبری طالبان پیدا کنند. هر روز که می گذرد تعداد مخالفان ملا اختر بیشتر از قبل می شودو  مخالفانی سر سخت با اسم های بزرگ و شناخته شده تر از رهبر جدید طالبان. هر زمانی که طالبان به سمت فروپاشی می رفت این پاکستان بود که دست شان را گرفت. اکنون هم همین اتفاق تکرار شده است و در حالی که طالبان سخت ترین چالش زمان خودش را تجربه می کند پاکستان آن‌ها را گرد هم آورده تا در کمال آرامش برای آینده‌شان تصمیم بگیرند. مقامات پاکستانی هرچند با الفاظی نه چندان از ته دل حمایت خود را از صلح افغانستان اعلام کردند اما تاریخ معاصر این کشور نشان داده است که هیچ اعتمادی به آنها نمی شود کرد. این روزها هم نیروهایی بدون نام و نشان با چند بمب به جان مردم افغانستان افتادند تا ثابت کنند دوست ندارند این مردم رنگ آرامش را ببینند.


مردم کابل هم این را به خوبی می‌دانند. پس از کشته شدن 15 نفر در حملات کابل که در ادامه آن حملاتی وسیع تر با ده ها کشته در نقاط مختلف افغانستان رخ داد مردم پس از آرام شدن اوضاع در محل حادثه دور هم جمع شدند تا برای کشته شدگان سوگواری کنند. یکی از عزاداران به خبرگزاری طلوع افغانستان گفته است: «ما در اینجا گرد آمده‌ایم تا این حمله‌ی مرگبار را محکوم کنیم؛ حمله‌ای که هموطنان ما را هدف قرارداد.» یکی دیگر نیز به نقش پاکستان در این وقایع اشاره می‌کند و می‌گوید: «پاکستان هیچگاه جنگ را در افغانستان متوقف نخواهد کرد و هدف پاکستانی‌ها ناآرام ساختن افغانستان است»