نسل دوم اصلاحات به چه قیمتی؟

احسان نادرپور - روزنامه روزان: نسل دوم اصلاح طلبان به خودی خود اصطلاح و تئوری بدی نیست. مخصوصا در ایران امروز که احزاب جوانان را به چشم یک نیروی کار مجانی و مقطعی می‌بینند. کم نبودند احزابی که با استفاده از نیروهای جوان و دانشجو توانستند افراد مورد نظرشان را وارد قدرت کنند و پس از انتخابات دیگر اعتنایی به این جوانان نکردند. طبیعتا نیروهای جوانی که در انتخابات 76 در انتخابات 80 در انتخابات 84 در انتخابات 86 عضو ستاد دانشجویان و جوانان بودند و کمپین های انتخاباتی را مدیریت می کردند دیگر وقتش رسیده که بعنوان نفرات اول و اصلی یک جریان و حزب شناخته شوند و گزینه های راه یابی به شورا ها و وزارت خانه ها باشند. جوانانی که جوانی شان را در 88 و پس از آن خرج کردند اکنون شاید سن‌شان از سن به قدرت رسیدگانی که شروع انقلاب بیست ساله بودند بیشتر است. همه‌ی اینها قبول! اما نه به قیمت تخریب و شمشیر کشیدن برای نسل قبلی و یا برهم زدن بازی دیگران.

بخش اعظمی از اعضای شورای مرکزی حزب ندای ایرانیان را شاخه جوانان مشارکت تشکیل می‌دهند. سعید نورمحمدی و شهاب طباطبایی دو چهره ای هستند که تا پیش از انتخابات 92 کمتر کسی در بین جوانان اصلاح طلب با آنها موضع منفی داشت. این دو نفر جزو حلقه ی اصلی و مورد اعتماد حزب ندا هستند که بعلت سابقه‌ی کیفری نام شان در هیات موسس این حزب نوشته نشد. اما افراد نزدیک دیگری نیز در این جمع حضور داشتند که به این دو نزدیک بودند. سعید نورمحمدی چندی پیش در پی حاشیه های بوجود آمده پیرامون صحبت های ابطحی با ادبیاتی تند و دور از اخلاق به این سیاستمدار اصلاح طلب  پاسخ داد واعترافاتسال 88 او را به تمسخر گرفت و نوشت: «در پایان دلسوزانه و دوستانه از شما درخواست می کنم هر زمانی ذهن شریف تان درگیر مساله اصلاح طلب بدلی و غیر بدلی شد به گذشته مراجعه کرده و زحمت سرچ در موتورهای جستجوگر را به خود بدهید و سخنانی که همین چند سال پیش علیه ...{رییس دولت اصلاحات} و سایر بزرگان کردید را ببینید و پس از آن از موضع کانون اصلاح طلبی دنبال گشتن مصادیق اصلاح طلب بدلی و غیر بدلی باشید»

یکی دیگر از جوانان شناخته شده سجاد سالک است که پس از انتخابات 92 در روزنامه ی ایران مشغول شد و پیش از آن در وبلاگ نویسی فعالیت چشمگیری داشت. سالک همچنین جزو حلقه ی اصلی ستاد 88 میرحسین موسوی بود.

اما نیروهای جوان تر و ناشناخته ای هم در این میان حضور دارند. حلقه ای که تقریبا می توان گفت کار خود را با مجمع نیروهای خط امام و سید هادی خامنه ای آغاز کردند. آنها اکثرا دانشجوی دانشگاه آزاد تهران جنوب بودند و پس از مدتی با رییس شاخه جوانان این حزب؛ سعید الله بداشتی که اکنون سمت دستیار جوان دولت روحانی را یدک می‌کشد به مشکل برخوردند و پس از برگزاری انتخابات مجمع عمومی شاخه جوانان این حزب؛ از آن جدا شدند. این افراد پس از مدتی و مذاکره با احزاب گوناگون سرانجام حزب اسلامی کار را برای ادامه ی فعالیت های خود انتخاب کردند. حاشیه های این گروه در حزب کار هم کم نبود و پس از جدا شدن عده‌ای از آن ها سرانجام سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار را راه اندازی کردند و تا مدت زیادی برنامه های موفقی نیز داشتند و بعنوان تنها گروه جوان فعال اصلاح طلب در 4 سال آخر دولت احمدی‌نژاد شناخته شدند.

اما پس از انتخابات 92 با وصل شدن به صادق خرازی و دیگر افراد نزدیک به او توانستند با راه اندازی یک سایت سازماندهی خود را از دفتر حزب اسلامی کار واقع در خیابان ولیعصر به دفتری در خیابان ویلا ببرند. این گروه به طور همزمان هم در حزب اسلامی کار به فعالیت می پرداخت و هم با استفاده از امکانات حزب کار  برای جذب افراد در حزب ندا اقدام می کرد. این روند ادامه داشت تا اینکه این سازمان از حزب کار جداشد و البته این اتفاق به بدترین شکل خودش و با هیاهوی بسیار رخ داد.

این گروه بدون صحبت با مسئولان حزب یک بیانیه را رسانه ای کردند. در بخشی از این بیانیهنوشته شده بود: « استحضار می‌رساند امضاکنندگان این نامه به عنوان مسئولین فعلی و پیشین سازمان دانشجویی و به نمایندگی از این تشکیلات جوان اصلاح‌طلب به دلیل پاره‌ای از مسائل، با ‌‌نهایت احترام استعفای خود را از حزب اسلامی کار اعلام می‌نمایند. در شرایط کنونی به ذکر علنی دلایل این استعفا که ممکن است مورد سوء استفاده سودجویان و بدخواهان جریان اصلاحات قرار گیرد نمی‌پردازیم. ما از هر کس که حتی یک کلام به ما آموخته باشد سپاسگزاریم و برای حزب اسلامی کار و اعضایش آرزوی موفقیت داریم. بدیهی است که فعالیت و موضع‌گیری‌های آینده تحت عنوان سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار، هیچ گونه مسئولیتی را متوجه امضا کنندگان این استعفانامه نخواهد کرد.»
در همین راستا سخنگوی حزب اسلامی کار در واکنش به خبر استعفای دسته جمعی اعضای هیئت موسس سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار گفت: این افراد از زمان شکل‌گیری حزب ندای ایرانیان به عضویت این حزب در آمده‌‌اند.

علی حسینی سخنگوی حزب اسلامی کار در واکنش به برخی اخبار مبنی بر استعفای دسته جمعی اعضای هیئت موسس سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار اظهار داشت: در رسانه‌ها موضوع استعفا از سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار را مطرح کرده‌اند در حالیکه این افراد از زمان شکل‌گیری حزب ندای ایرانیان به عضویت این حزب در آمده‌ بودند و ما نیز به این موضوع حساسیتی نشان ندادیم.
وی با بیان اینکه این افراد حتی در جلسات حزب شرکت نمی‌کردند، به مصوبه حزب کار اشاره کرد و افزود: به دلیل موازی کاری در شورای مرکزی حزب مصوب کردیم که سازمان دانشجویی حزب اسلامی کار در حزب اسلامی کار ادغام شود. سخنگوی حزب اسلامی کار افزود: البته این مصوبه هنوز اجرایی نشده است و به زودی اجرایی خواهد شد.


این گروه سابقه ی برهم زدن های بسیاری را در کارنامه ی خود دارد. یکی دیگر از برنامه های این گروه اخلال در برنامه های معاونت فرهنگی  دانشگاه آزاد اسلامی بود که با انگ زدن به طه هاشمی و برخی مدیرانش آنها را به سازماندهی برای ستاد قالیباف متهم کرد. جالب اینجاست که این اتهام ها در حالی به مدیران فرهنگی دانشگاه آزاد و برخی دانشجویان زده شد که این گروه درحال راه اندازی حزبی با حمایت مشاور قالیباف بودند.