اولویت ما قبل از ریاست عارف بر مجلس، حضور مردم در انتخابات است

حجت الاسلام مازنی:
اولویت ما قبل از ریاست عارف بر مجلس، حضور مردم در انتخابات است

 احمد مازنی در مورد حضور حامیان مشایی در بنیاد شهید می گوید چون صدایش را ضبط می‌کنیم زیاد متوجه این قضیه نشده است.

احسان نادرپور- تماشاگران امروز:
احمد مازنی یکی از اعضای ائتلاف اصلاح طلبان و حامیان دولت در تهران است. او از سوی حزب اعتماد ملی به لیست معرفی شده است و در سخنرانی هایش بارها از مهدی کروبی بابت بها دادن به او در بنیاد شهید تقدیر کرده است. در دولت حسن روحانی با حضور شهیدی در راس بنیاد شهید و انتصاب مازنی فعالیت‌های پژوهشی و فرهنگی بنیاد شهید پس از مدتها از سر گرفته شد. سایت‌های وابسته به بنیاد در دوران زریبافان به حالت نیمه تعطیل و تعطیل درآمده بودند و عملا کار عمده‌ای برای ترویج فرهنگ مقاومت و شهادت انجام نمی‌شد. مازنی با آمدنش کم کم به سایت‌ها و فعالیت‌های پژوهشی و فرهنگی رونق داد و سایت‌های تعطیل یکی یکی به روز شدند و کار دسته بندی خاطرات و نامه‌های شهدا از سر گرفته شد. در این حوزه؛ مستند کردن اطلاعات مربوط به دوران جنگ امکانات سخت افزاری و نرم افزاری به کار گرفته شد و فعالیت‌های بنیاد شهید روند صعودی پیدا کرد. در حالی که مازنی به ثبت تاریخ شفاهی ایثار و شهادت و دیگر کارهای فرهنگی و پژوهشی می‌پرداخت ناگهان خبر رسید که مازنی از بنیاد خواهد رفت. او علت این اتفاق را البته بازنشسته شدنش اعلام کرد ولی با رفتن مازنی تغییرات عمده‌ای در ساختار این بنیاد اتفاق افتاد. دو معاونت پژوهشی و فرهنگی با هم یکی شد و مسئولیت آن به خواهرزاده شهیدی، یعنی میعاد صادقی داده شد. فردی که مشاور جوانفکر بود و بی پروا از احمدی نژاد، مشایی و جوانفکر دفاع و در مصاحبه هایش هم آن را تکرار می کرد.  گفتگوی کوتاهی داشتیم با احمد مازنی یکی از دو روحانی حاضر در لیست ائتلاف اصلاح طلبان و با او در مورد انتخابات و بنیاد شهید سوالاتی پرسیدیم.


* با برآوردی که تا الان داشتید فکر می کنید حضورمردم در انتخابات به چه صورت خواهد بود؟

من استنباطم از فضای کلی انتخابات این است که مردم مشارکت بالایی خواهند داشت. برای این حرف دو دلیل دارم. یکی آن که مردم دریافته اند هر تغییر و اصلاحی تنها از صندوق رای ممکن خواهد بود. اگر چیزی را بخواهند تثبیت کنند و تغییر هم نخواهند بدهند باز هم از همین راه ممکن است. حتی کسانی که خیلی هم به رای مردم معتقد هم نیستند، متوجه شده اند تنها راه حضور و مشارکت در انتخابات است. دلیل دوم اینکه به هر حال مردم می دانند امنیت ملی ما در منطقه پرآشوبی که در آن قرار داریم در گرو مشارکت گسترده در انتخابات است که ایران، نظام جمهوری اسلامی و ملت ایران با اقتدار توانسته در منطقه در مقابل موج خشونت و تروریسم مقابله کنند و عزت داشته باشند دریافته اند که باید حضور داشته باشند.


* در مورد شهرستان ها چطور؟ در خیلی از شهرستان ها هنوز اصلاح طلبان لیستی را ارائه نکرده اند. ازشرایط آنها با خبر هستید؟
همانطور که می دانید و تا جایی که من اطلاع دارم خیلی از شهرها تا الان در مورد لیست ائتلاف به نتیجه رسیده اند و خیلی از شهرها هم همچنان در حال تکاپو هستند که تا دقیقه 99 هم که شده است گروه‌های اصلاح طلب را برای انتخابات ساماندهی کنند تا مردم در سراسر کشور به لیست ائتلاف اصلاح طلبان رای بدهند.


* آقای مازنی اگر فرض کنیم به خیر و خوشی شما رای اوردید و به مجلس رفتید اولین طرحی که دوست دارید پیگیری کنید و اولین قانونی که فکر می کنید نیاز به اصلاح دارد چیست؟

باید در راستای خرد جمعی ائتلافی که با نام آن به مجلس رفته ایم عمل کنیم ولی به نظر من اولین کاری که باید انجام دهیم برنامه ششم توسعه اولویت اول مجلس خواهد بود.


* با این شرایط به نظر شما امکان دارد که ما شاهد ریاست آقای عارف بر مجلس باشیم؟

این امکان وجود دارد و آقای عارف سرلیست این ائتلاف است و قابلیت هایی که ایشان از خودشان نشان دادند و ملت ایران و نخبگان متوجه شده اند مشخص شده که ایشان دارای این ظرفیت هستند. اما الان اولویت آقای دکتر عارف و تمامی لیست اصلاح طلبان حضور و مشارکت حداکثری مردم و ایشالا انتخاب نامزدهای این لیست است. بحث هیات رییسه و جایگاه‌ها در قالب هماهنگی و همدلی اعضای لیست  پیگیری می شود.* شما سالهاست که در بنیاد شهید فعالیت می کنید به عنوان یکی از کارمندان قدیمی این بنیاد فکر می کنید آن جور که باید و شاید برای خانواده شهدا و جانبازان در این بنیاد کار شده؟

من از دو زاویه با این قضیه می توانم برخورد کنم. یکی بعنوان یک خادم که از همکاری در معاونت فرهنگی خراسان بزرگ تا مدیریت بنیاد شهید گرگان و گلستان و آخرین سمتم که معاونت در بنیاد کشور بود، به نظرم استحقاق خانواده شهدا و ایثارگران بیش از این چیزی ست که تا الان حضور داشته است. هم از بعد خدمات معنوی، فرهنگی و هم خدمات اجتماعی و اقتصادی و معیشتی میتوانست بهتر باشد. اما من به عنوان یک خانواده شهید و آزاده به مجموعه دست اندرکاران نظام از جمله رهبری معظم، دولت خدمتگذار و مسئولین بنیاد خدا قوت میگویم و معتقدم همه تلاش شان را کرده اند. اما باز هم جای کار و فعالیت باقی ست.


* بیرون آمدن شما از معاونت پژوهشی بنیاد شهید یک سری حاشیه به همراه داشت مثل اینکه دوستان آقای مشایی فضا را برای حضور شما محدود کرده بودند. در این مورد قصد دارید صحبتی کنید؟

من هیچ وقت در حوزه کاری ام در بنیاد شهید از بعد سیاسی عمل نکردم. از همکارانم و مدیرانی که با آنها کار کردم؛ از جناب آقای کروبی، آقای رحیمیان، آقای دهقان، آقای ظریبافان و آقای شهیدی می توانید بپرسید. کارمندان و کسانی که با آنها کار می کردم هم می دانند که من در بنیاد شهید قصد کار سیاسی نداشتم اما معمولا در تغییرات مدیریتی و سیاسی که اتفاق میافتاد به عنوان کسی که موضع سیاسی شفافی داشتم؛ تا مدتی این مساله برای مسئولین روشن نبود که من بیشتر آدم کار هستم تا آدم سیاست، به مفهوم سیاسی بازی.
ولی من از همه ی آنها سپاسگذارم و کار یاد گرفتم و از همه آن عزیزان درس گرفتم. اگر هم توانستم کاری انجام دهم در پرتو اعتمادی بود که مدیران بنیاد به ما داشتند. سرانجام هم من با سی و یک سال خدمت از بنیاد شهید بازنشست شدم.
این نکته ای که اشاره کردید هم به این شکل لمس نکردم و احساس نکردم که اینگونه بازی های سیاسی باعث محدودیت من شده باشد. در مورد این فشارهایی که می گویید من در دوران ریاستم زیاد متوجه نشدم و شاید هم چون الان صدای من را ضبط می کنید نخواستم که خیلی متوجه شوم. به هرحال شرایط جوری نیست که بخواهیم به حواشی بپردازیم و کارهای مهمتری در مقطع کنونی کشور داریم.